Ahojte, kamaráti!

Už ste niekedy boli vo Zvolene? Priznám sa, ja len nedávno a zostal som očarený. Prvé kroky ma, samozrejme, zaviedli na Zvolenský hrad, kde som objavil množstvo zaujímavostí. Zámok/hrad má aj krásne okolie a nezabudol som si zájsť aj na neďaleký Pustý hrad. Celý deň bol plný zážitkov.

Ale späť k tomu podstatnému – Zvolenskému hradu. Je krásny, však? Je to jeden z mála hradov na Slovensku, ktorý nemal obrannú funkciu. Na konci 14. storočia ho dal postaviť Ľudovít z Anjou. Zo začiatku slúžil ako zámok pre uhorské kráľovné. Neskôr však prišli nebezpečné časy, preto sa im musel prispôsobiť aj Zvolen. Pristavali sa veže a strieľne po celom obvode a jedna veľká strieľňa pre delá. Stal sa aj sídlom vojenskej posádky a zvolenských županov. Keď hrozba pominula a na konci 18. storočia upadla aj ťažba drahých kovov v okolí, sídlo župy sa presťahovalo do Banskej Bystrice a hrad začal strácať na význame. Posledným rodom, ktorý hrad vlastnil bol rod Esterházyovcov. Tí ho na začiatku 19. storočia predali štátu. Sídlili tu súd, väznica a bol tu aj sklad tabaku.

Na rozdiel od iných hradov, o Zvolen sa štát ale aj postaral a nenechal ho schátrať. Od roku 1965 spadá pod Slovenskú národnú galériu.

A čo tu teda môžete objaviť? Keďže hrad spadá pod SNG, nájdete tu perfektné výstavy umeleckých diel. Stále expozície vás prevedú európskym maliarstvom 16. až 19. storočia. A tento rok tu otvorili novú výstavu gotického umenia. Hrad má vo svojej zbierke viac ako 60-tisíc diel. Pre milovníkov umenia ja to tu ako stvorené.

Čo sa tajomstiev týka, už len samotné prechádzanie po chodbách navodí tú správnu atmosféru. Ale počuli ste už o tom, prečo ho dal kráľ Ľudovít postaviť? Existuje legenda O kráľovi Ľudovítovi a medveďovi. Zvolenské lesy boli totiž prekrásne a ideálne na poľovačku. Aj kráľ Ľudovít I. sa na jednu takú vybral. Predieral sa lesom sám, len s oštepom v ruke. Narazil na čistinke na zraneného medveďa. Myslel si, že úlovok bude ľahký. Ale stalo sa naopak. Rozzúrený medveď kráľa napadol. A dopadlo by to veľmi zle, keby mu neprišli na pomoc verní sluhovia. Z vďačnosti nechal postaviť poľovnícky zámok.

Ja som na túto legendu myslel, keď som si bral kamienok z cestičky pri hrade. Ako sa tu chodilo panstvo na poľovačky, na zábavu. Genius loci tohto miesta sa mi uprostred mesta bude ale vždy spájať s krásnou okolitou prírodou.

 

Otváracie hodiny:

Pondelok:           zatvorené

UT – NE:            10:00 – 17:30

 

Vstupné:

Dospelí:                              2,70 €

Zľavnené:                           1 €

Žiaci ZŠ:                              0,70 €

deti do 6 r.:                        zadarmo

 

Parkovanie:

Parkovisko sa nachádza v blízkosti hradu.