Ahojte, deti!

Dnes by som vám rád predstavil jeden z našich hradov. Stojí v krásnom meste Kežmarok a je jedinečný v tom, že sa nenachádza na vyvýšenom mieste, ako to pri hradoch býva zvykom. Možno je preto menej dobrodružný, ale stále impozantný. Jeho Genius loci ma zasiahol úplne nečakane. Blížil som sa k nemu z Hradného námestia. Kráčam si po krásnej ulici a na jej konci sa zrazu objaví hrad! No, povedzte, kde na Slovensku sa vám niečo takéto prihodí?

História hradu siaha hlboko do 13. storočia a doteraz sa nevie, kedy presne vznikol. Ale na tomto mieste už v roku 1251 stál Kostol sv. Alžbety. Prvýkrát sa však hrad ako taký spomína až v polovici 15. storočia. V roku 1462 sa jeho majiteľom stal Imrich Zápoľský, ktorý začal toto miesto prestavovať. Dal zbúrať napríklad aj ten pôvodný kostolík. Po veľkom požiari hrad viackrát prestavovali, pristavovali, prerábali, preto je na ňom vidieť viacero stavebných slohov. Medzi jeho najznámejších vlastníkov patril Imrich Tököli. Ten sa preslávil tým, že vyprovokoval povstanie proti panovníkovi. Povstanie potlačili a hrad v roku 1701 získalo mesto Kežmarok. Časom tu boli kasárne, nemocnica, textilná manufaktúra na výrobu umelých výšiviek a od roku 1931 je tu zriadené Mestské múzeum.

Okrem stálych expozícií tu môžete nájsť aj výstavu historických vozidiel a hasičskej techniky. Na ostatných výstavách sa veľa dozviete aj o histórii mesta, jeho obyvateľoch, majiteľoch hradu, ale aj o zbraniach a milovaných Tatrách. Pri prehliadke zavítate aj do hladomorne či vyhliadkovej veže a hradnej kaplnky. Tá sa mi veľmi páčila. A vôbec, celý hrad je krásny aj s nádvorím, na ktorom som si príjemne posedel a predstavoval si, koľko sa tu toho muselo odohrať.

A aké povesti si tu vypočujete? Záhadou je napríklad bájny poklad, ktorý sa vraj nachádza niekde pod hradom. Kde? To nik nevie – teda vlastne takmer nik. O bájnom poklade, ktorý tu niekde ukryl Imrich Tököli, vie určite tajomná Čierna pani, ktorú tu z času na čas vídať a najmä počuť. Podľa povesti ide o hradnú kľučiarku. Potom, ako cisárske vojská potlačili Tököliho povstanie, poddaní z hradu ušli. Kľučiarka sa však rozhodla nájsť poklad, ktorý musel byť niekde ukrytý. Po kratšom bádaní sa jej ho podarilo nájsť. Bol však taký veľký, že by ho naraz nedokázala odniesť, tak ho vraj ukryla do krypty, z ktorej mala viesť von tajná chodba. Čo čert nechcel, do hradu sa vrátil Imrich. Prišiel si, samozrejme, po svoj poklad. Nemohol ho však nájsť. Nejako si uvedomil, že ho musela vziať kľučiarka. Od hnevu ju preklial, ale nič mu to platné nebolo, poklad aj tak nenašiel. A netešila sa z neho ani kľučiarka, lebo dodnes prekliata blúdi hradnými chodbami. Niečo na tejto povesti však bude, lebo dodnes sa už veľa ľudí pokúšalo v hrade kopať a hľadať vzácny poklad. Jeho tajomstvo sa však nepodarilo odhaliť.

Kto sa ešte nepresvedčil o tom, že Kežmarský hrad je naozaj perlou medzi hradmi na Slovensku, môže si ho „pozrieť“ aj dopredu. Pomocou modernej techniky si pokojne doprajte virtuálnu prehliadku na: https://www.kezmarok.com/?Kezmarsky-hrad/Stale-expozicie. Ale naživo je to oveľa oveľa krajšie.

 

Užitočné informácie:

Otváracie hodiny:

MÁJ – SEPTEMBER:                                pondelok – nedeľa od 9:00 do 17:00 (posledný vstup o 16:30)

OKTÓBER – APRÍL:                                 pondelok – piatok od 9:00 do 16:00 (posledný vstup o 15:00)

sobota, nedeľa a štátne sviatky –  zatvorené

Vstupy sú každú celú hodinu, prehliadka je možná len so sprievodcom a trvá približne 60 minút.

Vstupné:

Dospelí:                               6,00 €

Dôchodcovia:                     3,50 €

Študenti nad 15 rokov:     3,00 €

Deti od 6 do 15 rokov:     2,50 €

Deti od 3 do 6 rokov:      1,00 €

Rodinné vstupné (2 dospelí + 1 až 4 deti do 15 rokov):   12,00 €

ZŤP dospelí:                       3,00 €

ZŤP deti:                             1,00 €

Darca krvi (držiteľov ocenení – zlatej, diamantovej plakety a Kňazovického medaily):       ZADARMO

Parkovanie:

Možné priamo pred hradom.