Ahojte, kamaráti!

Dnes vás zoberiem s Albumom Genius Loci na naozaj čarovnú cestu do detského sveta. Na hrade Modrý Kameň sa totižto nachádza veľmi zaujímavé Múzeum bábkarských hračiek a kultúr.

Hrad sa prvýkrát spomína v listinách z roku 1285, vtedy sa ako majiteľ a pravdepodobne aj staviteľ hradu uvádza Peter Forró – priamy predok rodu Balašovcov, z ktorého pochádza aj básnik a hrdina Bálint Balaša. Hrad chvíľu vlastnil aj Matúš Čák Trenčiansky a potom ho opäť získali Balašovci.

Hrad mal veľmi dobrú polohu na obranu proti Turkom. Tí sa ho viackrát pokúšali dobyť, až sa im to nakoniec podarilo po trojdňovom obliehaní. Keď neskôr cisárske vojská získavali svoje hrady späť, Turci Modrý Kameň pri úteku vyhodili do povetria. Na začiatku 17. storočia ho dal Žigmund Balaša zrekonštruovať. Neskôr na Slovensku prebiehali rôzne povstania ľudu proti šľachte, na čo znova hrad doplatil – dali ho vypáliť. Požiar veľmi poškodil najstaršiu časť hradu. Balašovci vlastnili hrad ešte dlhých 600 rokov a podaril sa im aj rozmach mestečka pod hradom. Dozviete sa o nich veľa aj z výstavy na hrade. V polovici 19. storočia sa majitelia hradu už menili, až ho nakoniec v roku 1923 predali do rúk štátu. Postupne tu sídlili okresný úrad, súd, úrad práce. Z koniarne sa stali väzenské cely, v kaštieli skladovali lieky a neskôr tu bol štátny archív.

A potom prišiel rok 1991, keď sa začal hrad využívať úplne inak – najskôr bol sídlom Okresného vlastivedného múzea a potom od roku 2002 tu vybudovali Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Môžete sa tu veľa dozvedieť o dejinách bábkového divadla, ale aj o tom, ako sa vyvíjala detská hračka. Táto výstava podľa mňa zaujme aj vašich rodičov a spoločne si tak budete môcť pozrieť a porovnávať svoje obľúbené hračky a možno sa čo to dozviete aj o ich detstve.

Navyše sa na hrade môžete doslova ocitnúť v stredoveku. Momentálne je tam totiž výstava Dotkni sa stredoveku, ktorá vás zavedie do každodenného života v období, kedy sa hrad spomína po prvý raz. A všetkého sa naozaj môžete dotknúť.

Máte album so sebou? Už sa vám v ňom zbierajú kamienky? Tak na Modrom Kameni by ste to mohli skúsiť inak. Vezmite si so sebou namiesto kamienkov jeden z gaštanov. Vstup do hradu totiž lemuje množstvo gaštanov a v meste sa dokonca zvyknú konať aj Gaštanové slávnosti 😉.

 

 

Otváracie hodiny:

Máj, jún:                              pondelok – piatok:          09:00 – 17:00

sobota – nedeľa:               10:00 – 17:00

Júl – august:                       pondelok – nedeľa:          09:00 – 18:00

September, október:         pondelok – piatok:          09:00 – 17:00

sobota – nedeľa:               10:00 – 17:00

November – apríl:              pondelok – piatok:          09:00 – 15:00

Vstupné:

Dospelí:                               6 €

Zľavnené:                           3 €

ZŤP, deti do 3 r.:               zadarmo

Parkovanie:

Parkovisko sa nachádza v blízkosti hradu.