Ahojte, kamaráti,

dnes sa vyberieme na juh Slovenska, kde nás čaká krásny hrad. Je veľmi dostupný, zvládnu ho aj malé deti. Návštevníkom Fiľakovského hradu sa ale naskytne veľkolepý výhľad nielen do okolia, ale aj na hradné ruiny.

My sa však teraz pozrieme do minulosti. V prípade tohto hradu ide takmer o samé boje. Veď aj prvá písomná zmienka z roku 1242 je o tom, že pevnosť odolala nájazdom. Neskôr sa medzi jeho majiteľov zapísal aj Matúš Čák Trenčiansky alebo kráľovná Alžbeta. Na konci 15. storočia ho získal František Bebek ako veno od vtedajšieho správcu hradu.

Prečo je toto meno dôležité? Lebo Fiľakovský hrad je vlastne zrúcanina – teda okrem zrekonštruovanej veže, v ktorej sídli múzeum s perfektnými expozíciami. A volá sa práve Bebekova veža.

Ale vráťme sa späť k bojom. V polovici 16. storočia bolo na tomto území naozaj horúco. Hrad mal vynikajúce postavenie, ale dali ho aj spolu s mestom ešte opevniť. Obrancovia sa veľmi snažili, ale hrad pred Turkami neuchránili. V roku 1554 sa dostal do ich rúk na dlhých 39 rokov. Potom sme ho získali späť, ale stali sa ďalšie nešťastia a povstania. Až nakoniec na konci 17. storočia sa tu znova objavili Turci a hrad im znova padol za obeť a tentoraz to malo zničujúce následky. Okrem hradu vyhorel aj župný archív, aj mesto.

Odvtedy hrad chátral a chátral. Až do roku 1972, kedy ho začali aspoň trochu rekonštruovať. Ako som vyššie spomínal, opravila sa Bebekova veža, v ktorej je teraz niekoľkoposchodové hradné múzeum, v ktorom je toho veľa čo vidieť. Nielen to, ako hrad vyzeral vo svojej najväčšej sláve, ale môžete si pozrieť aj dobový život a módu.

A potom z tejto veže vyjdete znova von, kde vás uvítajú rozsiahle ruiny. Len si predstavte, ako to tu muselo vyzerať kedysi! Majestátne! A tak som si ja práve tu zobral zo zeme kamienok a vložil ho do albumu. A predstavil som si hrad ako nedobytnú pevnosť, ktorou kedysi bol.

Na záver, samozrejme, navštívte aj protiletecké kryty pod hradom, v ktorej sa niečo dozviete o tom, ako to tu bolo počas 2. sv. vojny.

 

 

Otváracie hodiny:

15. marec – 31. október:     10:00 – 18:00

1. – 15. november:                8:00 – 16:00

15. november – 14. marec: zatvorené

Vstupné:

Dospelí:                               4 €

Zľavnené:                           2 €

deti do 6 r.:                        zadarmo

Parkovanie:

Parkovisko sa nachádza v blízkosti hradu.