Ahojte, kamaráti,

na dnešných potulkách objavíme prekrásny park so zvláštnymi stromami a aj zaujímavú legendu o láske. Vybral som sa totiž na Považie, kde majú veľmi veľa hradných zrúcanín. Ale keď sa zastavíme v Budatíne, nájdeme tu – v parku! – krásny zachovalý hrad.

Hrad pochádza z 13. storočia a leží pri sútoku riek Kysuca a Váh. A keďže sa na tomto mieste Kysuca vlieva do našej najdlhšej rieky, je to ideálne miesto, kde sa v minulosti vyberalo mýto. Z Kysúc totiž po rieke pltníci splavovali rôzny tovar a za použitie rieky museli platiť.

Keď vojdete do hradného areálu, ako prvé vás isto uchváti nádherný park ako stvorený na piknik, šport alebo prechádzku. Nachádzajú sa tu rôzne druhy stromov ako lipy, topole, javory či cudzokrajné platany.

Samotný hrad je tvorený z viacerých častí – kaplnka, múzeum s expozíciami a expozícia drotárstva. Kaplnka z polovice 18. storočia je krásne zrekonštruovaná. Vďaka výstave o drotárstve sa dozviete veľa zaujímavého o tomto remesle a nájdete tu unikátne výrobky z drôtu. Hlavná budova hradu slúži ako múzeum. Nájdete tu viacero expozícií o dejinách mesta, dobovom nábytku, ale pozriete si aj premenu hradu. Nakoniec po schodoch vystúpite na hradnú vežu, ktorá ponúka kruhový výhľad na mesto a okolité kopce.

Budatínsky hrad tiež menil majiteľov, ale jedným z najznámejších mien, ktoré ho vlastnili, boli Suňogovci. S nimi je spojená aj zaujímavá povesť o krásnej Kataríne, ktorá je viac založená na pravde, ako by sa zdalo. Otec sľúbil Katarínu starému pánovi z hradu Vršatec Jakušicovi. Mladé dievča však bolo zamilované do tekovského kapitána Franka Forgáča. Pretože sa Katarína za Jakušica vydať nechcela, otec ju dal zamurovať do hradnej veže. Táto ľúbostná legenda však nemala šťastný koniec – Jakušic dal Forgáča zabiť a Katarína sa musela vydať proti svojej vôli. V hrade, kde bola zamurovaná, sa nachádza erb rodu Suňogovcov. Vraj, ktoré mladé dievča sa ho dotkne, nájde tu pravú lásku.

Tak či onak, v Budatíne som strávil krásny deň. A keď som sa tak pozeral pomedzi tie staré stromy na hrad, našiel som to, čo som hľadal. Bola to láska – ale k tomuto miestu, ja som sa toho erbu nedotkol :D. Genius Loci Budatínskeho hradu na mňa zapôsobil. Predstavil som si, ako sa Katarína stretávala tajne pod lipami s mladým Frankom. A na pamiatku ich lásky som si zobral lístok z lipy a založil ho do albumu.

 

Otváracie hodiny:

Park:

pondelok – nedeľa: 6:00 – 22:00

Hrad:

Pondelok: zatvorené

UT – NE: 9:00 – 12:00 a 13:00 – 16:00

Drotárske múzeum:

Pondelok: zatvorené

UT – NE: 9:00 – 12:00 a 12:30 – 16:00

Kaplnka:

Pondelok: zatvorené

UT – NE: 9:00 – 12:00 a 12:30 – 16:30

 

Vstupné:

Park a kaplnka: bezplatné

Hradný okruh:

Dospelí:                              8 €

Zľavnené:                           4 €

Drotárske múzeum:

Dospelí:                               3 €

Zľavnené:                           1,50 €

 

Parkovanie:

Parkovisko sa nachádza pred hradom.

 

Viac informácií nájdete na www.pmza.sk