Ahojte, kamaráti.

Viete, čo robia hrady v zime? Väčšinou odpočívajú. Údržba a vykurovanie hradov býva pomerne nákladná, preto sa viaceré hrady na zimu zatvárajú. Po skončení turistickej sezóny bývajú otvorené len máloktoré z nich, prípadne iba ojedinele.

Mne sa hrady v zime veľmi páčia. A tak sa spolu pozrime, ako zimujú naše hrady z vášho obľúbeného albumu.

Budatín

Tento krásny hrad na sútoku riek Váh a Kysuca je počas zimy otvorený. Samozrejme, počas sviatkov nie, ale medzi nimi určite áno. Deti majú prázdniny, dospelí dovolenky, tak sem pokojne môžu zavítať a stráviť príjemný deň v Drotárskom pavilóne aj priamo v hrade. A ak bude dostatok snehu, tak si v parku môžete postaviť aj snehuliaka. Otvorené majú od 26. do 30. 12. 2022  a od 2. do 8. 1. 2023.

Hrad je v zriadení Považského múzea, ktoré má na starosti aj Hrad Strečno. Tento hrad býva na zimu zatvorený. Viac sa dozviete na www.pmza.sk.

Zvolen

Do tohto mesta sa isto oplatí spraviť si výlet. Na Zvolenskom hrade majú totiž otvorené. Teda okrem Vianoc a na Nový rok a samozrejme, okrem pondelkov a utorkov. Hrad slúži ako galéria, je tu množstvo expozícií umenia. Po prehliadke sa ale môžete vybrať aj na hory. Neďaleko centra sa totiž nachádza aj zrúcanina Pustého hradu. Viac informácií hľadajte na www.sng.sk.

Orava

Dominanta oravského regiónu má v decembri otvorené medzi sviatkami: od 27. do 31. 12. 2022. Ak sa chcete ísť pozrieť na hrad v januári alebo februári, sledujte stránku www.oravskemuzeum.sk.

Kežmarok

Mestský hrad v Kežmarku je momentálne v zimnej sezóne, čo znamená, že má otvorené iba vo všedné dni. Takže medzi sviatkami ho môžete pokojne navštíviť. Viac info nájdete na www.kezmarok.com.

Stará Ľubovňa

Na tento krásny hrad môžete zavítať aj počas sviatkov. Od 25. 12. 2022 do 7. 1. 2023 budú mať brány otvorené, pričom 27. 12. zažijete v hradnej kaplnke vianočný koncert. Viac o programe a vstupoch nájdete na www.hradlubovna.sk.

Modrý Kameň

Ak by ste sa chceli pozrieť na rôzne hračky, zastavte sa v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na Hrade Modrý Kameň. Majú tam otvorené aj počas prázdnin. Môžete sem zájsť 23. 12., od 27. do 30. 12. 2022 a od 3. do 5. 1. 2023. Viac na www.hradmodrykamen.sk.

Fiľakovo svoje brány na zimu zatvára. Kedy sa otvára nová hradná sezóna sa dozviete zo stránky www.hradfilakovo.sk.

Foto: Oravský hrad, pexels.com